Ostatnio coraz więcej Klientów pyta się o migrację strony opartej na systemie Joomla lub Wordpress do systemu Quick.CMS.
Zastanawiałem się dlaczego tak się dzieje?
Kilka dni temu przenosiłem w "trybie awaryjnym" stronę www.da-bruk.pl zbudowaną na Joomli.
Strona była zawirusowana i wiem już, że jedną z największych zalet Quick.CMS w porównaniu z Joomla jest bezpieczeństwo.
- Quick.CMS oparty jest na bazie plikowej, nie posiada bazy MySQL więc jest wolny od "wstrzyknięć" złośliwego kodu za pomocą SQLinjection. Co może zrobic ten złosliwy, ukryty kod? Wszystko.
Np. pozdrowienia na stronie głównej od "dziwnej" organizacji, wysyłanie spamu z TWOJEGO serwera, ukryte linkowanie z Twojej strony do "róznych" stron, kasowanie plików itp itd.
- Wszelkie oficjalne dodatki są pod kontrolą OpenSolution. Troska o bezpieczeństwo dodatków, pluginów minimalizuje ryzyko istnienia włamań za pomocą tzw. backdoor'ów. Dodatków do Joomli jest podobno ponad 10000 (nie 50 czy 100 ale dziesięć tysięcy tworzonych przez różne osoby).
Podziwiam odwagę właścicieli firm budujących swoje strony na Joomli.
- W Quick.CMS stosowany jest profesjonalny ale jednocześnie oszczędny kod php. Prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznej luki w 2000 linii jest znacznie mniejsze niż np. w "kombajnie" z 50 000 linii.
Czy wiesz, że w ciągu ostatnich 8 lat w Joomli znaleziono ok. 1000 błędów bezpieczeństwa?
http://osvdb.org/search?search[vuln_title]=joomla
W tym samym czasie dla Quick.CMS było wykrytych tylko 12 (dwanaście) błędów.
A Wordpress? Przed decyzją o wyborze systemu CMS sugeruję w powyższym tekście zamienić słowo Joomla na Wordpress oraz tu zerknąć.
Nie ma i nie będzie stron w 100% bezpiecznych. Warto jednak to ryzyko ograniczyć.